بهترین ورزشها برای رسیدن به اندامی خوش فرم

Table of Contents

ورزش های جدید برای لاغری و خوش فرمی
تا سر برگردانی، دنیا شکل دیگری شده است! این واقعیت مربوط به تمام اتفاقات ریز و درشت زندگی مدرن می‌شود.
فکر نکنید فقط مثلا بازار گوشی تلفن همراه است که امروز محصولات جدید دارد و یک هفته بعد همان اجناس از مد افتاده‌اند حتی حکایت ورزش کردن هم در زندگی مدرن همین است!

شیوه‌های ورزش کردن و دستیابی به اندام متناسب روز به روز دچار تحول می‌شود. حالا در این شلوغی زندگی برای اینکه کار شما راحت‌تر شود، سراغ سپیده زاهدی، متخصص تناسب اندام رفته‌ایم تا رازهای اندام خوب را به شما بگوید.

در اینجا چند رشته جدید ورزشی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با توجه به نوع بدن خود، وضعیت جسمانی و روحی، بهترین ورزش را جهت سلامت و تناسب اندام انتخاب کنید.

پیلاتس
جوان شوید!

پیلاتس جزو رشته‌های ورزشی خیلی‌خیلی قدیمی است. این ورزش در سال 1920 توسط ژوزف پیلاتس پایه‌گذاری شد. پیلاتس متشکل از تمریناتی است که تمرکز آنها روی پیشرفت انعطاف و قدرت است؛ حرکات کنترل شده‌ای که بین بدن و مغزها‌ هارمونی فیزیکی ایجاد می‌کند و توانایی بدن را افزایش می‌دهد.

این ورزش برای تمامی سنین مفید است. پیلاتس عضلات را تقویت می‌کند ولی باعث حجیم شدن آنها نمی‌شود و بدنی خوش‌فرم و منعطف با شکم تخت به شما می‌دهد.

بهترین ورزش جهت سلامت و تناسب اندام
هر سئانس پیلاتس 60 دقیقه است. شما می‌توانید پیلاتس را به عنوان ورزش اصلی یا تکمیلی برای ورزش دیگر به کار گیرید. از دیگر فواید این رشته، کمک به بالا رفتن توان ذهنی، درمان دردهای مزمن پشت و کمر، صاف ایستادن و احساس جوانی است. این رشته برای تمامی مردان و زنان در هر سنی مناسب است.

بارا سل (Barreau sol)

خداحافظی با چربی‌ها

این رشته ورزشی، اصلا ورزش جدیدی نیست ولی در ایران جزو ورزش‌های مدرن محسوب می‌شود. موسس این رشته بوریس کنیاسف ( Boris Kniaseff) است که در دهه 60 میلادی این رشته ورزشی را به همه معرفی کرد.

باراسل در واقع انتقال حرکات باله از حالت ایستاده به حالت خوابیده و روی زمین است. کلمه فرانسوی Barre به فارسی به معنای میله و Sol به معنای زمین است.

باراسل شامل بخشی از حرکات قدرتی و کششی باله است که روی عضلات نزدیک‌کننده و دورکننده ران به طور مداوم کار می‌کند بنابراین استقامتی نیز محسوب می‌شود. تمرینات باراسل باعث افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش سایز به ویژه در قسمت پایین‌تنه (پاها، شکم و پهلوها) و کاهش وزن می‌شود.

باراسل علاوه بر کاهش سایز برای عده‌ای مانند فیزیوتراپی نیز عمل می‌کند. خانم‌هایی که طرفدار ورزش‌های خوابیده هستند و دنبال ورزش موضعی برای آب شدن چربی‌های پایین‌تنه می‌گردند با باراسل به آرزوی‌شان می‌رسند.

این ورزش برای شما توصیه نمی‌شود!

بهترین ورزش جهت سلامت و تناسب اندام
این ورزش سریع‌ترین راه برای شکل دادن به بدن است؛ ورزش قدرتی برای کسانی که نیازمند تغییری محسوس در سریع‌ترین زمان در بدن خود هستند. همه بدن‌های خوش‌فرم ذاتی نیستند بلکه ساخته می‌شوند.

کلاس بادی پامپ 60 دقیقه است و شامل 8 قسمت جداگانه با موزیک خاص برای هر گروه عضله‌ای و همچنین شامل 2 قسمت گرم کردن در اول کلاس و سرد کردن در آخر کلاس است. لوازم این کلاس شامل‌ هالترهای بدون وزنه، دیسک‌هایی با وزنه‌های مختلف و استپ است.

در این کلاس شما می‌توانید چربی بسوزانید، قدرت بدنی خود را افزایش دهید و بدن خوش‌فرم و عضلانی به‌دست آورید. در این رشته حرکات بدنسازی مثل پرس‌ها و اسکوات و لیفت استفاده زیادی می‌شود. این رشته برای افرادی که زانودرد شدید یا کمردرد شدید دارند، توصیه نمی‌شود.

اسپینینگ (Spinning)
رکاب زدن با حسی متفاوت

اسپینینگ همان دوچرخه‌سواری است در فضای داخل سالن. هر قسمت از این دوچرخه قابلیت تنظیم با بدن فرد را دارد و شما می‌توانید با توجه به مقاومت و قدرت بدنی خود، آن را تغییر دهید.

این ورزش مناسب همه گروه‌های سنی است ولی افرادی که زانودرد شدید دارند یا عضلات نگه‌دارنده زانوی آنها ضعیف است برای شروع ورزش بهتر است از تمرینات سبک‌تری استفاده کنند.

حرکات بالاتنه همراه با پازدن مداوم باعث کالری‌سوزی زیادی می‌شود و شما می‌توانید از چربی‌های اضافه بدن خلاص شوید. عضلات را خوش‌فرم می‌کند و ورزشی با نشاط و بسیار شاد است.

کسانی که به دوچرخه‌سواری علاقه دارند و نمی‌توانند به دلیل شلوغی محیط بیرون مرتب دوچرخه‌سواری کنند، می‌توانند از این کلاس‌ها لذت ببرند. کلاس‌ها گروهی است و توسط متخصص این رشته برگزار می‌شود.

بهترین ورزش جهت سلامت و تناسب اندام
تی‌ آر ایکس (TRX)
مثل سربازها روی عرشه کشتی!

در سال 1990، فردی به نام رندی هتریک (Randy Hetrick) به علت محدودیت جا و مکان و نداشتن تجهیزات کافی روی کشتی یا زیردریایی برای نیروی دریایی ایالات متحده، وسیله‌ای با هدف بالا بردن استقامت، قدرت، تعادل، انعطاف‌پذیری، سرعت و چابکی برای آمادگی جسمانی سربازان طراحی کرد.

هدف این بود که این وسیله کم‌حجم و قابل نصب در هر مکان باشد. این وسیله از بند چتربازی ساخته شده و هیچ گونه کششی در آن به کار نرفته است.

این بند بسیار محکم و مقاوم است و فرد با استفاده از وزن بدن خود و مقابله با جاذبه زمین می‌تواند هر گونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر انجام دهد.

از مزایای تمرینات ورزشی تی آر ایکس می‌توان به سبک بودن طراحی و حجم کم آن اشاره کرد. همین طور نصب آسان و راحت این وسیله در هر مکان و هر زمان از دیگر ویژگی‌های این وسیله است.

بهترین ورزش جهت سلامت و تناسب اندام
شما می‌توانید هرگونه تمرین و حرکت لازم برای آمادگی جسمانی را بدون نیاز به سایر وسایل انجام دهید. تمرینات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هر حرکت کل بدن درگیر می‌شود و شما پس از مدتی به بهبود تعادل، انعطاف‌پذیری، چابکی، مقاومت و استقامت بدن می‌رسید.

در این رشته به علت استفاده از وزن بدن، خطرات گرفتگی عضلات، مفاصل یا خطرات کار با دستگاه کاهش پیدا می‌کند. این وسیله برای هر گروه سنی، جنسی و با هر میزان آمادگی جسمانی مناسب است و حتی معلولان هم می‌توانند از آن استفاده کنند. این رشته برای تناسب اندام، چربی‌سوزی و تفکیک عضلات بسیار مناسب است.

از دیگر مزایای بسیار زیاد رشته TRX
چربی‌سوزی تا 1600 کالری در زمان 50تا 70 دقیقه
هماهنگ‌سازی عصب و عضله که باعث بالا بردن تعادل ذهنی و فیزیکی می‌شود
مورد تایید سازمان‌های استاندارد پزشکی و FDA ایالات متحده
مفید برای افراد مسن
رشته‌های ورزشی جدید برای تناسب اندام
P90X – Power Extremein 90
90 روز تا رسیدن به اندامی متناسب

خیلی دشوار است آدم به باشگاه برود و بگوید من می‌خواهم در رشته «حداکثر آمادگی جسمانی در 90 روز» ثبت‌نام کنم! پس روی همان عنوان لاتین این روش جدید تناسب اندام حساب کنید.

این روش باعث بهبود فاکتورهای جسمانی از جمله استقامت قلبی-عروقی، انعطاف‌پذیری، قدرت، استقامت عضلانی و ترکیب بدنی مناسب می‌شود.

در این روش تنوع برنامه‌های تمرینی براساس آخرین مطالعات صورت گرفته در طراحی تمرینات و به کار گرفتن همزمان تمرینات دایره‌ای، تداومی، تناوبی و هرمی در قالب جلسه‌های تمرینی مختلف است به طوری که از رسیدن به حالت یکنواختی جلوگیری می‌کند.

در این برنامه عضلات بدن به طور متناوب به چالش کشیده می‌شود و در نتیجه با درگیر شدن بیشتر عضلات، بدن برای حفظ خودش مجبور به کار بیشتر است.

P90x در 2 سری برنامه 90 روزه ارائه شده است. در سری اول مفهوم Muscle Confusing براساس 3 بلوک تمرینی است و ساختار هر بلوک طبق بلوک قبلی ساخته می‌شود و همچنین بلوک‌ها دارای 3 فاز: سازگارپذیری، ماهر شدن و ریزکاری هستند.

در سری دوم که براساس آخرین و مدرن‌ترین تفکرات در علوم ورزش است، مفهوم Muscle Confusing براساس 3 فاز تمرکز روی حرکات زمینی، تمرکز روی قدرت و تمرکز روی عملکرد برنامه‌ریزی می‌شود.

وسایل مورد نیاز این روش: یک جفت دمبل، مکانی برای انجام بارفیکس، فوم رولر، یک توپ سوییس بال و توپ مدیسن بال. مدت زمان این روش یک ساعت است و برای افراد مبتدی و مسن مناسب نیست.

T25
ورزش محبوب بانوان

با نگاه کردن به عنوان و اسم این روش به طور ناخودآگاه نسبت به عدد 25 کنجکاو می‌شوید. کنجکاوی شما بسیار هوشمندانه است. عدد 25 اشاره به تمرینات 25 دقیقه‌ای است.

براساس آخرین مطالعات صورت گرفته در علوم ورزشی و تمرینی، محققان بر این عقیده‌اند که برای دستیابی بهتر به کاهش وزن و چربی‌سوزی در بدن، استفاده از روش‌های پر فشار اینتروال با زمان کمتر از 30 دقیقه بیشترین کارایی را دارد.

ابداع کننده این ورزش «شان تی» و محصول کشور ایالات متحده است. از مزایای این ورزش می‌توان به کارایی بالا برای افراد مبتدی و به ویژه خانم‌ها اشاره کرد. تنها عیب این ورزش این است که باید متکی به یک مربی آگاه به اصول تمرینی و کروگرافی باشید. تاکنون ورزش T25 در سال 2013 در 2 سری آلفا و بتا ارائه شده است.

Insanity
کار هرکس نیست!

روشی دیوانه‌وار (!) که تحت عنوان آمادگی جسمانی در 60 روز معرفی می‌شود و مناسب برای افراد پیش فعال و ورزشکاران حرفه‌ای است که دوران قهرمانی آنها به پایان رسیده و نیاز به روشی دارند که در دوران جدید زندگی خود انجام دهند.

مزایای این روش دسترسی به تجهیزات ساده‌ای مانند دمبل‌ها و کش‌های تمرینی و بهره بردن از منافع تمرینات پرفشار است و از معایب این روش می‌توان به بالا بودن فشار تمرین اشاره کرد که باعث می‌شود افراد مبتدی بدون حضور یک مربی آگاه به اصول علم تمرین، خیلی زود از ادامه کار منصرف شوند!./ مجله زندگی ایده آل

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها